Dříve bezpodílové spoluvlastnictví, nyní společné jmění manželů. Tím se budete muset při rozvodu zabývat, ať chcete, nebo ne. Cílem je rozdělit si majetek nabytý za společného manželství buď podle vaší dohody, nebo rovným dílem.
V případě, že vaše manželství už neklape a rozvod klepe na dveře, určitě budete chtít, abyste se svým protějškem zvládli majetkové vypořádání bez stresu a nepříjemností. Pak je dobré se na to předem připravit. Existují 3 možnosti, jak si movité i nemovité věci rozdělit. Na ty se v článku podíváme detailněji.
Než se pustíme do metod rozdělování majetku při rozvodu, upřesníme si, co vlastně patří do společného jmění manželů (SJM). Možná totiž máte představu, že si při vypořádání můžete jedině polepšit. Omyl – do SJM totiž patří i veškeré společně nabyté dluhy. Pokud jste schopni si je rozdělit, postačí vám písemná dohoda s vašimi podpisy. Není mezi vámi komunikace v pořádku? Nechte zasáhnout soud.
Dále do SJM spadají:
Pokud si jeden z páru vzal půjčku bez vědomí toho druhého, jde tento dluh za ním osobně. Nemůže být vymáhán na tom, kdo o něm neměl tušení. Dotyčný ale musí učinit vůči věřiteli výslovnou výhradu bezodkladně poté, co se o tom dozví. Situace ale není tak jednoduchá, v zásadě se většinou stává, že dluhy převzaté za trvání manželství obvykle spadnou do SJM. Vypořádání o dluzích spadajících do SJM vyžaduje souhlas věřitele, jinak je účinné pouze mezi manžely.
Je řada věcí, o něž se v rámci rozvodu dělit rozhodně nemusíte.
I když se na začátku manželství zdá být všechno růžové a zalité sluncem, vyplatí se investovat cca 4 až 5 tisíc korun do předmanželské smlouvy. Díky ní je možné společný majetek přesně určit. Tato smlouva může být uzavřena i v manželství, pak se jedná o smlouvu manželskou.
Bezplatně vám poradím s vypořádáním nemovitého majetku při rozvodu. Nechte mi kontakt, spojíme se.
A teď už k první možnosti, jak si rozdělit majetek, který je součástí společného jmění manželů. Dohoda je ta nejlepší varianta pro obě strany. S ní se rozvod obejde bez komplikací a tahanic. A teď několik pravidel, které se s dohodou pojí:
Výhody této varianty
Nevýhody této varianty
Návrh na soudní vyrovnání připadá v úvahu ve chvíli, kdy jde veškerá rozumná komunikace mezi partnery stranou. Lze k němu přistoupit i v době maximálně do 3 let od oficiálního rozvodu. V soudním řízení hrají exmanželé role žalovaného a žalobce, protože návrh k soudu vždy podává jeden z nich.
V tomto řízení je třeba vypořádat všechny majetkové hodnoty. Je ale na účastnících, aby je řádně označili k vypořádání.
Výhody této varianty
Nevýhody této varianty
Zákonná domněnka (fikce vypořádání) přichází na řadu v případě, že k vypořádání společného jmění manželů nedojde do 3 let od právní moci o rozvodu. Majetek, který manželé nabyli a sdíleli, automaticky rozdělí zákon. Hmotné movité věci budou patřit tomu, kdo je výlučně užívá pro svou potřebu nebo rodinu. Ostatní movité věci, dluhy a nemovitosti exmanželé nadále budou vlastnit na půl (podílové spoluvlastnictví).
Existuje ale výjimečná situace, kdy stát (soud) automaticky nerozdělí majetek na polovic. Jde o případy, kdy jeden z manželů vedl zahálčivý život, nestaral se o chod domácnosti, nechodil do práce nebo třeba rozhazoval společné peníze.
Výhody této varianty
Nevýhody této varianty
Pokud rozvod postihne i vás, v rámci vypořádání společného jmění manželů vás může potkat dokazování, komu co patří. Je jasné, že po nějakých 15 letech už těžko dohledáte účtenky, smlouvy a detailní informace o toku peněz ve vaší domácnosti. Za této situace doporučuji uzavření dohody o vypořádání, neboť absolvování soudního řízení je nejen finančně náročné, ale zejména obrovsky stresující. Abyste si ušetřili nervy, raději se obraťte na odborníka z oboru, který vás provede celým procesem dělení majetku.
Bezplatně vám poradím s vypořádáním nemovitého majetku při rozvodu. Nechte mi kontakt, spojíme se.